مرد باید 10 تا 15سال از زن بزرگتر باشد

این مطلب را در همین ابتدای متن نوشتم تا کسانی که حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند از همین ابتدا نظر عمده مرا در مورد اختلاف سنی مرد و زن بدانند . البته اگر کمی حوصله به خرج دهید و بقیه مطلب را هم بخوانید به شما خواهم گفت که نظر شخصی من این است که:

در ادامه مطلب

مرد باید 10 تا 15سال از زن بزرگتر باشد

این مطلب را در همین ابتدای متن نوشتم تا کسانی که حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند از همین ابتدا نظر عمده مرا در مورد اختلاف سنی مرد و زن بدانند . البته اگر کمی حوصله به خرج دهید و بقیه مطلب را هم بخوانید به شما خواهم گفت که نظر شخصی من این است که :

مرد بهتر است 15 تا 20 سال از زن اش بزرگتر باشد ! موضوع خیلی ساده است از نظر فیزیولوژی یک زن 20 ساله و یک مرد 30 ساله در واقع با هم هم سن هستند چون زنها همین طوری هم بین 5 تا 10 سال از مردان بزرگتر هستند .

البته پنهان نمی شود کرد که مواردی هم وجود دارد که  دختر و پسرهای جوانی که با افراد مسن‌تر از خود ازدواج می‌کنند و هدفشان معامله کرن است و مثلا دنبال موقعیت و ثروت و طرف مقابل هستند . مشکلات مالی باعث گرایش دختران جوان به ازدواج با افراد مسن شده‌است از قدیم هم همینطوری بوده است  و از طرفی ممکن است پسرهایی که مشکلات مالی دارند با دختران و زنان مسن ولی با وضعیت مالی مناسب ازدواج کنند. خوب این درصد کمی را تشکیل می دهد و نمی توان آن را به همه تعمیم داد .

اینکه می گوینداگر  دختری جوان با پسر یا مردی که مسن‌تر از خودش است ازدواج ‌کند در آینده دچار مشکلاتی خواهد ‌شد؛ چون از لحاظ روحی و اخلاقی با یکدیگر متفاوت هستند. فراگیر نیست و همیشه صادق نیست

معمولا و نه همیشه , وقتی فاصله سنی بین زن و مرد  افزایش می‌یابد مشکلات و اختلافات نیز زیاد می‌شود. اما باید دید فاصله سنی زیاد یعنی چقدر؟

بنظر من 10 تا 15 سال فاصبله سنی بین زن و مرد یعنی اینکه مرد بزرگتر از زن باشد کاملا طبیعی است و اختلاف سنی محسوب نمی شود !

در کشورهای دیگر در سیستم آموزشی به نوجوانان و جوانان آموزش داده می شود که تحت فشار و اجبار زندگی مشترک را آغاز نکنند. تأثیرات فرهنگی جانبی باعث می‌شود که جوانان ما بدون تفکر اقدام به ازدواج کنند و از روی اجبار و فشار محیط، افرادی را برای ازدواج انتخاب کنند که سنخیتی با آنها نداشته باشد
من به دختری علاقه مند شدم که حدود 15 سالی کوچکتر بود خانواده اش گفتند : نه این امکان پذیر نیست ! ما حداکثر با یکی دو سال اختلاف دخترمان را شوهر می دهیم ( نهایت جهل را نگاه ببینید )
 و این اشتباهی بزرگ است که خانواده‌ها معمولا با این ازدواج ها  مخالف هستند باید آن را به اختیار دختر و پسرها گذاشت وقتی دو نقر با هم توافق اخلاق و فکری دارند ایرادی ندارد که اگر فاصله سنی هم د اشته باشند

بهر حال ازدواج یک پیوند مقدس است وباید عاری از هر گونه شائبه باشد و انسانها هم میوه و یا محصول نیستند که تاریخ معینی رابرای برداشت آنها ذکر کنیم شاٌن انسان اجل این قوانین است

البته ممکن است  جوانانی  هم که به  این گونه ازدواج‌های با تفاوت سنی زیاد تمایل دارند، پیدا شوند که سوداگرانه فکر کنند و مثلا پیش خودشان فکر کنند که :

 من جوانی را می‌دهم و در مقابل پول و وضعیت مالی خوب را بدست می آورم". این طرز فکر خیلی عقب افتاده و سطحی است و نتیجه ای ندارد !

 در هر صورت باید رضایت پدر و مادر طرفین را جلب کرد چون عدم حمایت خانواده‌ها از فرزندان می‌تواند باعث انتخاب نادرست فرزندانشان شود.

باید دقت شود و تحقیق بعمل آیبدآید که آیا افرادی که با همسر خود تفاوت سنی بالایی دارند به شکل معامله ازدواج کردند و یا این که نه واقعا یکدیگر را دوست دارند و به توافق واقعی رسیده‌اند؟ اگر توافق است هیچ ایرادی ندارد .

این یک امر طبیعی است که بیشتر مردها تمایل دارند با دختران و زنان جوان ازدواج کنند  اگر بلا تشبیه زن را مانند ماشین فرض کنیم طبیعی است که حتی پیردمردها هم دوست دارند پیکان جوانان ! سوار شوند ( البته این مال قدیم بود بهتر است حالا بگوئیم زانتیا و بنز و ب او و مدل بالا ! همان گونه که ماشین بنز آخرین مدل سوار می‌شوند تمایل دارند همسرشان نیز جوان باشد تا فخر فروشی کنند.) یعنی به عنوان ابزار فخر فروشی و تفاخراز آن استفاده می‌کنند
 حالا برخی  هم برای لذت بردن این کار را انجام می دهند و  یا مقاصد دیگری دارند  
این مسئله را هم نباید فراموش کرد که برخی خانم‌هایی که در این‌گونه ازدواج‌ها قرار می‌گیرند به دلیل این‌که مانند یک کالا مبادله می شوند، دچار مشکلات روانی و افسردگی می شوند و فرافکنی هایی در زندگی دارند یا ممکن است دچار انحراف و خیانت شوند .
من باید به همه جوانان و میانسالان و حتی پیرهایی که می خواهند ازدواج کنند توصیه کنم که   ازدواج گوهر گرانبهایی است که در صورت هماهنگ بودن معیارها و شرایط در طرفین می تواند شما را به پیشرفت و ارتقا سوق دهد . و راه های رشد و نشاط شما را فراهم آورد.

 بنابراین در انتخاب، همسر باید  نهایت دقت را داشته باشید و از کسب راهنمایی بزرگترها و تجربیات خودتان و دیگران بهره بگیرید تا انتخابی کاملا درست باشید و ان ضرب المثل قدیمی را بخاطر داشه باشید که می گوید :

قبل از ازدواج کردن دو چشم داری دو چشم دیگر هم قرض کن و خوب همه چیز را بررسی کن و سپس انتخاب کن

و بعد از ازدواج یک چشمت را هم ببند !!

یعنی ابتدا نهایت سعی ات را انجام بده که انتخاب خوبی داشته باشی

ولی بعدا که انتخاب کردی بایداغماض بخرج دهی و خیلی چیزها را نادیده بگیری ! . و چه حرف حکیمانه و عمیقی است !

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 21 مرداد 1388    | توسط: احمد تیمناک    | طبقه بندی: ازدواج و مسایل آن (روانشناسی)،     | نظرات()